fbpx

Tags : загинување

Во Струмица одбележана 121 годишнината од загинувањето на Гоце Делчев

Денес пред споменикот на Гоце Делчев во нашиот град, во организација на Општина Струмица, беше одбележана 121-годишнината од загинувањето на апостолот на македонското револуционерно движење Гоце Делчев. Пригоден говор за животот и делото на Делчев одржа градоначалникот Костадин Костадинов, кој меѓу другото истакна: „Загина Гоце. Го убија Делчев. Остана жална Македонија без апостолот на македонското […]

Одбележана 20-годишнината од загинувањето на претседателот Трајковски

(26 февруари 2004 – 26 февруари 2024), 240 месеци без струмичанецот, 20 години без Македонецот,две децении без претседателот,Борис Трајковски – непребол кој трае вечно, објави градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов. -По тој повод, пред споменикот подигнат во негово име во струмичкиот градски парк, одржавме чествување на ликот и делото на Вториот Претседател на Република Македонија […]

Одбележана 18-годишнината од загинувањето на претседателот Трајковски

Со пригодна свеченост пред споменикот „Македонија“ во големиот градски парк, денеска, општина Струмица ја одбележа 18-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски. Во знак на почит, свежо цвеќе пред споменикот положија претставници на семејството Трајковски, министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска, државниот секретар во Министерството за локална самоуправа Кирил Парталов, претседателот на Советот […]

Во Радовиш прогласен ден на жалост по загинувањето на двајцата

Советот на Општина Радовиш на вчерашната вонредна седница донесе одлука, денес 14.10.2021 година (четврток) да биде прогласен за ден на жалост зради трагично загинатите двајца алпинисти, Зоран Мајсторски (45) и Драган Станишков (20) членови на Алпинистичкиот клуб „Плоча“ од Радовиш,кои ги загубија животите вчера напладне при чистење на високо недостапни силоси во рудникот „Бучим“ кај […]

Одбележана годишнината од загинувањето на бранителот Атанас Јанев

Денес се навршуваат 20 години од загинувањето на нашиот сограѓанин Атанас Јанев кој беше една од жртвите на воениот конфликт од 2001 година. Јанев загина на денешен ден со уште двајца бранители од. редот на полицијата, во борбите кај гробиштата во Брњанци за ослободување на селото Арачиново. По тој повод градоначалникот Коста Јаневски денеска положи […]