fbpx

Tags : жито

Полициски билтен:физички напад во Јаргулица, горело жито кај Богданци

На 12.06.2024 во 17.15 часот во Полициската станица Радовиш, И.А.(67) од село Јаргулица, радовишко, пријавил дека на 11.06.2024 околу 16.30 часот во село Јаргулица бил физички нападнат од Ѓ.Ц. и уште едно лице. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. На 11.06.2024 околу 14.30 часот на место „Домус Јатак“ во атар на Богданци настанал пожар на површина засадена со […]

Влада: Имаме резерви на нафтени деривати и жито, граѓаните да

Република Северна Македонија има задоволителна количина прехранбени производи и нафтени деривати во стоковните резерви. Граѓаните не треба да се грижат, нафтени деривати во државата има, трговците редовно набавуваат гориво согласно побарувачката. Владата апелира дел од трговците на мало со нафтени деривати да не ја ограничуваат количината, односно сумата до која го продаваат горивото што се […]