fbpx

Тројца новозаразени и 11 оздравени од коронавирусот во Струмица

 Тројца новозаразени и 11 оздравени од коронавирусот во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2.589 тестирања, а регистрирани се 325 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 151-Тетово 27-Кавадарци 17-Охрид 16-Велес 14-Куманово 13-Делчево 11-Битола 9-Струга 9-Гевгелија 8-Гостивар 6-Демир Капија 6-Штип 5-Радовиш 4-Берово 4-Прилеп 3-Струмица 3-Кичево 3-Неготино 3-Ресен 3-Кратово 2-Крушево 2-Македонски Брод 2-Кочани 1-Свети Николе 1-Крива Паланка 1-Демир Хисар 1.

Починати се 7 лица, 2 пациенти од Скопје (89 и 79г), двајца од Охрид (80 и 89г) и по еден од Гостивар (62г), Струга (85г) и Пробиштип (70г). Сите 7 пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 479 оздравени пациенти од:

Скопје 358-Охрид 46-Струга 13-Струмица 11-Прилеп 11-Кавадарци 9-Куманово 5-Велес 5-Гостивар 4-Битола 3-Кичево 2-Ресен 2-Радовиш 2-Пробиштип 2-Крушево 2-Штип 1-Дебар 1-Демир Капија 1-Неготино 1.

Досега во земјата се направени вкупно 454.608 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92.518, бројката на оздравени пациенти е 81.316, на починати е 2.848, а бројот на активни случаи изнесува 8.354.

Share via
Copy link