fbpx

Тројца починати, 17 новозаразени и 18 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Тројца починати, 17 новозаразени и 18 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2431 тестирања, а регистрирани се 580 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 254-Куманово 32-Дебар 10-Штип 12-Прилеп 30-Тетово 21-Струга 7-Велес 28-Битола 23-Охрид 23-Кавадарци 30-Гостивар 18-Гевгелија 15-Струмица 17-Крива Паланка 7-Радовиш 1-Кочани 6-Пробиштип 3-Македонски Брод 2-Пехчево 1-Берово 9-Валандово 3-Виница 1-Свети Николе 1-Кичево 12-Ресен 5 -Неготино 9.

Починати се 9 лица, тројца пациенти од Скопје (88,71 и 77г), еден од Битола (73г), тројца од Струмица (71, 76 и 66г), еден од Кичево (86г) и еден пациент од Ресен (72г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 572 оздравени пациенти од:

-Скопје 162-Куманово 30-Дебар 1-Штип 20-Прилеп 59-Тетово 14-Струга 36-Велес 30-Битола 26-Охрид 27-Кавадарци 17-Гостивар 15-Гевгелија 20-Струмица 18-Крива Паланка 15-Радовиш 14-Кочани 11-Пробиштип 4-Демир Хисар 1-Македонски Брод 6-Валандово 6-Виница 2-Кратово 1-Свети Николе 3-Кичево 5-Ресен 6 -Неготино 23.

Досега во земјата се направени вкупно 407.539 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 84709, бројката на оздравени пациенти е 64104, на починати е 2559, а бројот на активни случаи изнесува 18046.

Share via
Copy link