fbpx

Тројца починати, 28 новозаразени и 14 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Тројца починати, 28 новозаразени и 14 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 4.738 тестирања, а регистрирани се 1.320 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 604 -Куманово 80 -Битола 72 -Велес 62 -Охрид 60 -Кавадарци и Штип по 44 -Прилеп 43 -Гостивар 40 -Гевгелија 38-Тетово 29 –Струмица 28 -Неготино 23-Струга 20 -Кочани 19 -Кичево 18 -Радовиш и Берово по 10 -Свети Николе и Крива Паланка по 9 -Ресен, Виница и Богданци по 7 -Делчево, Валандово и Крушево по 6 -Демир Капија 5 -Пробиштип, Кратово и Пехчево по 4-Македонски Брод и Дојран по 1.

Пријавени се вкупно 35 починати лица:

16 пациенти од Скопје (89г,87г,82г,79г,76г,72г,70г,69г,69г,68г,68г,65г,64г,62,57,54), 4 пациенти од Битола (78г,68г,65г,63г), 3 пациенти од Струмица (80г,64г,62г), по 2 пациенти од Кочани (71г,62г) и Прилеп (84г,69г) и по едно починато лице е пријавено од Куманово (53г), Тетово (69г), Гостивар (79г), Кавадарци (74г), Велес (82г), Гевгелија (34г), Крива Паланка (71г) и Демир Капија (85г).

Регистрирани се 514 оздравени пациенти од:-Скопје 267 -Прилеп 35 -Куманово 31 -Велес 26 -Битола 18 -Кавадарци 16 -Гостивар и Струмица по 14 -Тетово и Кочани по 13 -Валандово 12 -Неготино 11 -Гевгелија 9 -Штип и Ресен по 8 -Демир Капија 4 -Свети Николе, Пробиштип и Виница по 3 -Берово 2 -Кичево, Кратово, Демир Хисар и Дојран по 1Досега во земјата се направени вкупно 612.694 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 126.230, бројката на оздравени пациенти е 104.345, на починати е 3.642, а бројот на активни случаи изнесува 18.243.

Share via
Copy link