fbpx

Вчера вакцинирани 13.842 граѓани, вкупно аплицирани дози 189.842

 Вчера вакцинирани 13.842 граѓани, вкупно аплицирани дози 189.842

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, соопштуваат од Министерство за здравство. Од таму истакнаа дека продолжува масовната вакцинација со донацијата од 100.000 вакцини „Синофарм“ која пристигна денес.

Вкупно аплицирани дози за еден ден: 13.482

Вкупно аплицирани дози: 189.842

Вакцинирани со две дози: 26.415

Пријавени за вакцинација: 346.431

Граѓаните за вакцинација можат да се пријавуваат на сајтот https://vakcinacija.mk/

Share via
Copy link