fbpx

Викенд ковид статистика: Струмица со девет нови случаи на Ковид-19

 Викенд ковид статистика: Струмица со девет нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2.763 тестирања, а регистрирани се 708 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 341 -Прилеп 59 -Куманово 41 -Велес 37-Гостивар, Битола и Охрид по 26 -Кавадарци 23 -Тетово 18-Штип 17 -Кочани 16 -Неготино и Дебар по 11 -Гевгелија 10 –Струмица 9 -Струга 7-Свети Николе, Ресен и Виница по 5 -Македонска Каменица 3 -Кичево, Богданци, Демир Капија и Дојран по 2 -Радовиш, Делчево, Берово и Валандово по 1.

Пријавени се вкупно 33 починати лица:

8 пациенти од Скопје (85г,82г,78г,76г,75г,74г,45г,39г), по 4 пациенти од Прилеп (71г,70г,70г,64г) и Куманово (81г,69г,62г,56г), 3 пациенти од Кавадарци (70г,67г,58г), по 2 пациенти од Гостивар (67г,64г), Битола (75г,67г), Велес (71г,51г) и Неготино (73г,71г) и по едно починато лице е пријавено од Тетово (59г), Охрид (70г), Кочани (74г), Кичево (74г), Гевгелија (66г) и Берово (69г).

Регистрирани се 11 оздравени пациенти (ова не е целосната бројка на оздравени лица во изминатите 24 часа, поради апдејтирање на софтверот, вкупниот број на оздравени од изминатото деноноќие ќе биде прикажан во утрешната статистика) од:-Тетово 3, -Скопје и Штип по 2, -Велес, Битола, Кочани и Пробиштип по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 615.457 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 126.938, бројката на оздравени пациенти е 104.356, на починати е 3.675, а бројот на активни случаи изнесува 18.907.

Share via
Copy link