fbpx

Високи 33 новозаразени и 9 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Високи 33 новозаразени и 9 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 3.519 тестирања, а регистрирани се 843 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 360 -Прилеп 66 -Неготино 54 -Куманово 51 -Кавадарци 44 –Струмица 33 -Велес 30 -Тетово 26-Охрид 25 -Гевгелија 22 -Крива Паланка 20 -Гостивар 18 -Кочани 16-Штип 12 -Богданци 11 -Битола 9 -Крушево 8 -Кичево и Пробиштип по 6 -Струга 5 -Ресен и Демир Капија по 4 -Валандово и Демир Хисар по 3 -Свети Николе, Берово и Кратово по 2 -Македонски Брод 1.

Починати се 11 лица, по 5 пациенти од Скопје (77г,73г,63г,63г,39г), по 2 пациенти од Кавадарци (77г,71г) и Неготино (77г,63г) и по 1 пациент од Куманово (75г), и Кочани (72г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 333 оздравени пациенти од:

-Скопје 115 -Кавадарци 64 -Неготино 26 -Прилеп 25 -Тетово 18 -Куманово 15 -Велес и Гевгелија по 10 -Штип и Струмица по 9 -Гостивар, Битола, Дебар и Берово по 4 -Кочани и Крушево по 3 -Кичево и Кратово по 2 -Охрид, Ресен, Делчево, Валандово, Богданци и Демир Капија по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 537.024 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 106.110, бројката на оздравени пациенти е 94.275, на починати е 3.176, а бројот на активни случаи изнесува 8.659.

Share via
Copy link