fbpx

Во Струмица 10 нови и 7 оздравени од Ковид-19

 Во Струмица 10 нови и 7 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 4.323 тестирања, а регистрирани се 528 нови случаи на КОВИД-19 во:

· Скопје – 200· Битола – 53· Прилеп – 42· Кавадарци – 34· Велес – 24· Кочани – 22· Штип – 19· Куманово – 18· Охрид – 13· Струмица и Гевгелија – по 10· Крива Паланка и Пробиштип – по 9· Кратово и Демир Хисар – по 7· Тетово, Ресен и Валандово – по 6· Гостивар и Неготино – по 4· Кичево, Свети Николе, Берово и Делчево – по 3· Струга, Радовиш, Виница, Богданци и Демир Капија – по 2· Македонска Каменица, Дојран и Пехчево – по 1

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица:

4 починати лица од Скопје (63г, 66г, 74г и 78г), 2 починати лица од Свети Николе (76г и 84г) и едно починато лице од Кавадарци (65г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени шест починати лица со датум на смрт од 27.10.2021 до 08.11.2021. Регистрирани се починати лица од Скопје (2), Тетово (2), Кичево (1) и Радовиш (1), на возраст од 59-86г, од кои три лица се починати во домашни услови, а 3 лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 327 оздравени пациенти од:

· Скопје – 133· Битола – 37· Куманово – 27· Кавадараци – 19· Тетово – 18· Велес – 14· Штип и Охрид – по 10· Прилеп – 8· Кочани, Струмица-7 и Крива Паланка – 7· Гевгелија, Валандово и Кичево – по 4· Пробиштип, Демир Хисар, Свети Николе и Радовиш – по 3· Неготино и Крушево – по 2· Кратово и Гостивар – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.426.274 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 208.992, бројот на оздравени пациенти е 193.072, на починати е 7.320, а бројот на активни случаи изнесува 8.600.

Share via
Copy link