fbpx

Во Струмица 12 оздравени од Ковид-19, нема новозаразени и починати

 Во Струмица 12 оздравени од Ковид-19, нема новозаразени и починати

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 47-Куманово 3-Дебар 12-Штип 1-Прилеп 4-Тетово 10 -Велес 3-Охрид 4-Кавадарци 8-Гостивар 3-Крива Паланка 1-Радовиш 1-Кочани 2-Кичево 1.

Починати се 11 лица, тројца пациенти од Скопје (67, 72 и 67г), еден од Тетово (68г), еден од Гостивар (78г), еден од Крива Паланка (84г), еден пациент од Кочани (41г), еден од Демир Хисар (72г), еден од Македонски Брод (78г) и двајца пациенти од Делчево (80 и 60г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 551 оздравени пациенти од:

-Скопје 314-Куманово 10-Штип 14-Прилеп 27-Тетово 16-Струга 8-Велес 16-Битола 26-Охрид 16-Кавадарци 13-Гостивар 13-Гевгелија 12-Струмица 12-Крива Паланка 3-Крушево 11-Кочани 9-Пробиштип 1-Демир Хисар 2-Македонски Брод 2-Пехчево 3-Берово 3-Валандово 3-Делчево 1-Свети Николе 1-Кичево 5-Ресен 7 -Неготино 3.

Досега во земјата се направени вкупно 411.804 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 85594, бројката на оздравени пациенти е 66760, на починати е 2592, а бројот на активни случаи изнесува 16242.

Share via
Copy link