fbpx

Во Струмица нови 24 новозаразени, еден починат и 18 оздравени од Ковид-19

 Во Струмица нови 24 новозаразени, еден починат и 18 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 325-Куманово 26-Дебар 1-Штип 25-Прилеп 38-Тетово 25-Струга 5-Велес 10-Битола 14-Охрид 10-Кавадарци 25-Гостивар 11-Гевгелија 20-Струмица 24-Крива Паланка 9-Радовиш 5-Крушево 1-Кочани 10-Пробиштип 3-Демир Хисар 2-Пехчево 2-Берово 3-Валандово 3-Виница 3-Делчево 2-Кратово 3-Свети Николе 3-Кичево 18-Ресен 8-Неготино 7.

Починати се 12 лица, тројца пациенти од Скопје (52, 73 и 85г), еден од Куманово (59г), двајца пациенти од Прилеп (78 и 75г), двајца од Велес (61 и 62г), двајца пациенти од Гостивар (43 и 76г), еден од Струмица (66г) и еден пациент од Свети Николе (69г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 233 оздравени пациенти од:

-Скопје 89-Куманово 6-Дебар 2-Штип 11-Прилеп 13-Тетово 15-Струга 3-Велес 3-Битола 14-Кавадарци 4-Гостивар 1 -Гевгелија 2-Струмица 18-Крива Паланка 4-Радовиш 8-Кочани 25-Пробиштип 3-Берово 2-Валандово 2-Виница 2-Делчево 1-Свети Николе 2-Кичево 2 -Неготино 1.

Досега во земјата се направени вкупно 226.612 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 24836, бројката на оздравени пациенти е 17905, на починати е 862, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6069.

Share via
Copy link