fbpx

13 нови случаи на Ковид-19 во Струмица

 13 нови случаи на Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 6.383 тестирања, а регистрирани се 398 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 136• Тетово – 86• Гостивар – 46• Куманово и Кичево – по 23• Битола – 15• Охрид и Струмица – по 13• Дебар – 10• Струга – 6• Кавадарци – 5• Кочани – 4• Прилеп и Валандово – по 3• Велес, Штип, Свети Николе и Ресен – по 2• Радовиш, Делчево, Пробиштип и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се 4 починати лица : 3 од Куманово (29г,49г и 74г) и еден од Гостивар (78г).

Регистрирани сe 18 оздравени пациенти од:

• Скопје – 7• Битола – 4• Куманово – 3• Радовиш – 2• Штип и Берово – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.019.192 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 158.025 бројката на оздравени пациенти е 150.524, на починати е 5.507, а бројот на активни случаи изнесува 1.994

Share via
Copy link