fbpx

Црн ковид биланс во Струмица: 3 починати, 60 нови и 1 оздравен

 Црн ковид биланс во Струмица: 3 починати, 60 нови и 1 оздравен

Во последните 24 часа направени се 6.647 тестови, а регистрирани се 1.837 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 890• Битола – 104• Кавадарци – 95• Куманово – 81• Тетово – 68• Прилеп и Струмица – по 60• Гостивар – 45• Неготино – 42• Велес – 40• Радовиш – 36• Штип и Гевгелија – по 32• Охрид – 31• Кичево и Кочани – по 29• Ресен – 22• Струга и Делчево – по 21• Крива Паланка – 17• Свети Николе – 16• Богданци – 15• Валандово – 13• Македоснки Брод – 7• Пробиштип и Кратово – по 6• Виница – 4• Берово, Крушево и Македонска Каменица – по 3• Демир Капија и Пехчево – по 2• Демир Хисар и Дојран – по 1Од вкупниот број на позитивни (1.837), регистрирани се 246 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 24 починати лица:

7 починати лица од Скопје (61г, 67г, 67г, 72г, 82г, 83г и 83г), 4 починати од Куманово (69г, 75г, 80г и 90г), 3 починати лица од Струмица (66г, 71г и 78г), по 2 починати лица од Охрид ( 48г и 69г ) и Кочани (78г и 82г) и по едно починато лице од Прилеп (66г), Битола (81г), Велес (73г), Штип (69г), Свети Николе (72г) и Пробиштип (80г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, нема пријавени починати лица.Од вкупниот број на починати лица (n=24), девет лица се целосно вакцинирани, а кај 23 се регистрирани коморбидитети.

Регистрирани сe 85 оздравени пациенти од:

• Берово – 26• Скопје – 22• Кочани – 13• Пехчево – 12• Тетово – 6• Битола, Струмица-1, Кичево, Гевгелија, Кратово и Крушево – по1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.779.972 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 266.937, бројот на оздравени пациенти е 239.666, на починати е 8.362, а бројот на активни случаи изнесува 18.909

Share via
Copy link