fbpx

Црн ковид биланс во Струмица:тројца починати и еден оздравен

 Црн ковид биланс во Струмица:тројца починати и еден оздравен

Во последните 24 часа се направени 2.691 тестирања, а регистрирани се 53 нови случаи на КОВИД-19 во:

• Скопје – 29• Прилеп – 7• Куманово – 4• Битола, Гостивар, Охрид и Кичево – по 2• Тетово, Кочани, Радовиш, Берово и Валандово – по 1.

Пријавени се вкупно 13 починати лица:

5 лица од Скопје (51г,63г,68г,81г и 88г), 3 лица од Струмица (62г,74г и 88г), 2 лица од Битола (68г и 82г) и по едно лица од Тетово (71г), Гостивар (80г) и Струга (81г).

Регистрирани се 111 оздравени пациенти од:• Скопје – 48• Прилеп – 10• Куманово, Битола и Радовиш – по 8• Кичево – 7• Дебар – 5• Штип – 3• Кавадарци и Ресен – по 2• Тетово, Кочани, Валандово, Струмица-1, Свети Николе, Виница, Крушево, Демир Хисар, Кратово и Македонска Каменица – по 1.Досега во земјата се направени вкупно 785.345 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.169, бројката на оздравени пациенти е 147.301, на починати е 5.369, а бројот на активни случаи изнесува 2.499

Share via
Copy link