fbpx

Црн ковид биланс:тројца починати и 36 нови случаи во Струмица

 Црн ковид биланс:тројца починати и 36 нови случаи во Струмица

Во последните 24 часа се направени 3.897 тестирања, а регистрирани се 1.264 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 585 -Прилеп 60 -Битола 59 -Штип 58 -Куманово и Велес по 56 -Кавадарци 42 –Струмица 36-Тетово и Охрид по 35 -Гостивар 31 -Гевгелија 28 -Кочани 22 -Свети Николе 21 -Неготино 17-Кичево, Берово и Пробиштип по 13 -Ресен 11-Радовиш 9 -Валандово и Крушево по 8 -Струга 7-Демир Капија и Пехчево по 6 -Крива Паланка, Делчево, Виница и Богданци по 5 -Македонски Брод 3 -Кратово и Демир Хисар по 2-Дебар и Македонска Каменица по 1.

Пријавени се вкупно 29 починати лица, на возраст од 38 –86 година и тоа:

8 пациенти од Скопје, по 3 пациенти од Охрид и Струмица, по 2 пациенти од Куманово, Струга, Велес и Крушево, и по едно починато лице е пријавено од Кавадарци, Прилеп, Битола, Тетово, Кочани, Валандово и Демир Капија.

Регистрирани се 722 оздравени пациенти од:

-Скопје 331 -Охрид 59-Кавадарци 36-Прилеп 33 -Неготино 25 -Битола 24 -Куманово 23 -Гостивар и Крива Паланка по 22 -Гевгелија 20 -Струга 18 -Велес 16 -Тетово, Штип, Кочани и Струмица по 13 -Валандово 7 -Кичево, Радовиш, Делчево и Богданци по 4 -Демир Капија и Пробиштип по 3 -Свети Николе, Берово, Ресен и Крушево по 2 -Виница, Демир Хисар, Македонски Брод и Пехчево по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 603.679 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 123.491, бројката на оздравени пациенти е 103.374, на починати е 3.574, а бројот на активни случаи изнесува 16.543.

Share via
Copy link