fbpx

Продолжува црниот ковид биланс во Струмица

 Продолжува црниот ковид биланс во Струмица

Во Струмица се регистрирани 27 нови случаи, еден починат и 17 оздравени во последните 24 часа.

Во последните 24 часа се направени 4.277 тестирања, а регистрирани се 1.422 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 618 -Куманово 94 -Прилеп 89 -Велес 76 -Тетово 63 -Гостивар 54 -Кавадарци 53 -Битола 50 -Штип 39 -Гевгелија 38 -Охрид 33 –Струмица 27 -Неготино 26 -Кочани 22 -Кичево 17 -Струга 13-Ресен 12-Пробиштип 10 -Дебар, Берово и Свети Николе по 9 -Крива Паланка и Радовиш по 8 -Валандово 7-Богданци и Демир Капија по 6 -Македонски Брод и Пехчево по 5 -Виница и Делчево по 4 -Крушево 3 -Демир Хисар и Кратово по 2 -Дојран 1.

Пријавени се вкупно 33 починати лица:

12 пациенти од Скопје (83г,82г,81г,75г,74г,72г,70г,70г,69г,62г,43г,38г), по 3 пациенти од Тетово (69г,60г,41г) и Кавадарци (78г,77г,71г), по 2 пациенти од Битола (83г,65г), Прилеп (73г,68г) и Ресен (75г,66г) и по едно починато лице е пријавено од Куманово (62г), Гостивар (57г), Охрид (64г), Струмица (72г), Струга (76г), Крива Паланка (85г), Валандово (79г), Крушево (53г) и Кратово (76г).

Регистрирани се 457 оздравени пациенти од:

-Скопје 128 -Прилеп 50 -Кавадарци 33 -Неготино 28 -Гостивар 26 -Куманово, Тетово и Велес по 25 –Струмица 17 -Гевгелија 16 -Штип 15 -Битола и Кочани по 11 -Берово 10 -Валандово 6 -Радовиш 5 -Кичево и Крушево по 4 -Крива Паланка, Делчево и Демир Капија по 3 -Пробиштип и Виница по 2 -Охрид, Ресен, Богданци, Демир Хисар, Македонски Брод и Дојран по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 607.956 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 124.910, бројката на оздравени пациенти е 103.831, на починати е 3.607, а бројот на активни случаи изнесува 17.472.

Share via
Copy link