fbpx

Црна ковид стастистика Струмица:2 починати, 7 нови и 5 оздравени

 Црна ковид стастистика Струмица:2 починати, 7 нови и 5 оздравени

Во последните 24 часа направени се 4.572 тестирања, а регистрирани се 266 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 120• Битола – 25• Прилеп – 22• Охрид – 20• Куманово и Кавадарци – 11• Ресен – 8• Струмица – 7• Тетово – 6• Кочани и Струга – по 5• Гевгелија и Валандово – по 4• Велес и Радовиш – по 3• Крива Паланка и Македонски Брод – по 2• Гостивар, Штип, Кичево, Свети Николе, Делчево, Виница, Кратово и Демир Хисар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица:

по 2 починати лица од Струмица (56г и 76г) и Куманово (63г и 75г) и по едно починато лице од Скопје (82г), Прилеп (83г), Битола (47г) и Штип (83г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавенисе дополнително 7 лица, починати во период од 27.11-24.12.2021 година. Починатителица се од Гостивар (2), Скопје (1), Охрид (1), Струга (1), Тетово (1) и Кавадарци (1). Починатите лица се на возраст од 57г до 82г. Од пријавените, 5 лица се починати во болнички услови, а 2 лица се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 717 оздравени пациенти од:

• Скопје – 330• Битола – 53• Прилеп – 48• Кавадарци – 43• Велес – 40• Делчево – 25• Штип – 21• Кичево – 15• Гевгелија – 14• Крива Паланка – 13• Охрид и Свети Николе – по 12• Куманово – 10• Неготино и Македонска Каменица – по 9• Кочани – 8• Ресен, Тетово, Радовиш и Берово – по 6• Струмица-5, Валандово, Виница и Крушево – по 5• Струга и Богданци – по 4• Демир Хисар – 2• Македонски Брод – 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.570.171 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 222.932, бројот на оздравени пациенти е 210.319, на починати е 7.894, а бројот на активни случаи изнесува 4.719

Share via
Copy link