fbpx

Даниел Димевски нов претседател на Македонскиот олимписки комитет

 Даниел Димевски нов претседател на Македонскиот олимписки комитет

Поранешниот претседател на Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ), Даниел Димевски, официјално е избран за нов предводник на Македонскиот олимписки комитет (МОК) на Собранието кое се одржа вечерва во Скопје.

Противкандидатот на Димевски, Војнеска-Зикова предвреме си замина, а гласањето беше извршено тајно, според препораките од Интернационалниот олимписки комитет (ИОК).

Димевски на гласањето добил доби 30 гласа, а Војнеска-Зикова добила еден глас, додека едно ливче било празно.

Share via
Copy link