fbpx

Tags : претседател

Градоначалникот на Василево, Славе Андонов, избран за претседател на Советот

Градоначалникот на Василево, Славе Андонов, со мнозинство гласови од градоначалниците од ВМРО ДПМНЕ денеска е избран за претседател на Советот за развој на Југоисточниот плански регион. Против неговиот избор беа градоначалниците од СДСМ од Струмица, Богданци и претставникот на Валандово, кои го напуштија гласањето за неговиот избор откако претходно побараа за претседател со консензус да […]

Леонид Танчев нов претседател на Општинскиот Сојуз на училишен спорт

Вчера се одржа Изборно Собрание на Општинскиот Сојуз на училишен спорт – Струмица, на кое беше избрано ново раководство на Сојузот, објавија вечерва од Федерацијата на училишен спорт на Македонија. На местото на досегашниот долгогодишен претседател Драган Јанков, за нов претседател на ОСУС Струмица едногласно беше избран Леонид Танчев, а за потпретседател Вера Божијанова-Димитриевска. Исто […]

Костадинов се сретна со претседателот на Турскиот парламент, кој е

-Огромна чест за Струмица е приватната посета на претседателот на Турскиот Парламент, господин Мустафа Шентоп.Го одржуваме пријателството помеѓу турскиот и македонскиот народ, објави градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов. Инаку, Шентоп го посети локалитетот Орта Џамија во Струмица, а беше и во посета на Турското маало во Струмица.

Андон Стојков нов претседател на младите струмички социјалдемократи

-Многу сум горд и среќен што можам да соопштам дека сум претседател на Локалниот клуб на Социјалдемократската младина на Македонија – Струмица. Прв меѓу еднаквите млади струмички социјалдемократи, навистина е голема чест и задоволство.Ви благодарам на сите за поддршката и довербата која што ми ја дадовте, објави новиот претседател. -Чувството како новоизбран претседател и искрено […]

Борецот Јован Величковски одликуван со медал за храброст од претседателот

Борецот Јован Величковски, еден од најстарите и преживеани борци од НОВ денеска, по повод Илинден, е одликуван со медал за храброст од претседателот Стево Пендаровски. Медалот на Величковски му го врачи претседателот на свеченоста која се организираше по повод 2 Август, Илинден. Освен на Величковски, со Орден на Република Северна Македонија е одликуван постхумно Крсте […]

Прес конференција на Борче Цветков, нов претседател на ОО СДСМ

Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија назначи нов Претседател на Општинската Организација на СДСМ во Струмица. Претседателското столче во Општинската Организација го презеде Борче Цветков, кој веќе 15 години е активен член на партијата и протагонист на голем број партиски активности и изборни процеси. “Пред сѐ, би сакал да нагласам дека сум исклучително благодарен за довербата која […]

Борче Цветков нов претседател на струмичките социјалдемократи

-Ни претставува особена чест што денес ОО СДСМ Струмица за свој нов претседател го избра својот долгогодишен и докажан член и активист – Борче Цветков, објавија од Општинската организација на СДСМ Струмица на фејсбук. -Голема благодарност до досегашниот претседател Марјан Даскаловски како и до целото раководство за долгогодишната работа. Честитки за новиот Претседател, му посакуваме […]

Даниел Димевски нов претседател на Македонскиот олимписки комитет

Поранешниот претседател на Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ), Даниел Димевски, официјално е избран за нов предводник на Македонскиот олимписки комитет (МОК) на Собранието кое се одржа вечерва во Скопје. Противкандидатот на Димевски, Војнеска-Зикова предвреме си замина, а гласањето беше извршено тајно, според препораките од Интернационалниот олимписки комитет (ИОК). Димевски на гласањето добил доби 30 гласа, […]