fbpx

Денес во Струмица пак пет новозаразени од ковид-19, но и седум оздравени

 Денес во Струмица пак пет новозаразени од ковид-19, но и седум оздравени

Во последните 24 часа се направени 539 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 34 -Куманово 3 -Штип 6-Тетово 5 -Струга 3 -Велес 3 -Охрид 1-Гевгелија 1 -Струмица 5 -Крива Паланка 1 –Радовиш 1 -Кочани 9 -Берово 1 –Валандово 5 –Виница 1 -Делчево 4.

Починати се 4 лица, три пациенти од Скопје (66г., 88г. и 62г.) и еден од Тетово (73г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 146 оздравени пациенти од: -Скопје 52 -Куманово 14 -Штип 7 -Прилеп 5 -Тетово 4 -Струга 2 -Велес 3 -Битола 3 -Охрид 1 -Кавадарци 6 -Гостивар 7 -Гевгелија 3Струмица 7 -Крива Паланка 3 –Радовиш 2 -Кочани 12 -Македонски Брод 1 -Виница 1 -Делчево 4 -Свети Николе 5 -Кичево 4.

Досега во земјата се направени вкупно 195.541 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18873, бројката на оздравени пациенти е 15487, на починати е 760, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2626.

Share via
Copy link