fbpx

Девет оздравени, без новозаразени и починати во Струмица од Ковид-19

 Девет оздравени, без новозаразени и починати во Струмица од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1049 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 88-Куманово 2-Штип 4-Прилеп 11-Тетово 13-Струга 11-Велес 1-Охрид 13-Кавадарци 4-Гостивар 7-Крива Паланка 2-Крушево 1-Кочани 2-Пробиштип 2-Виница 1-Кичево 2-Неготино 2.

Починати се 10 лица, двајца пациенти од Скопје (86 и 66г), еден од Куманово (72г), двајца од Штип (59 и 55г), тројца пациенти од Прилеп (79, 74 и 78г), еден од Охрид (82г) и еден пациент од Радовиш (65г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 416 оздравени пациенти од:

-Скопје 175-Куманово 22-Дебар 7-Штип 12-Прилеп 15-Тетово 14-Струга 24-Велес 9-Битола 23-Охрид 26-Кавадарци 22-Гостивар 13-Гевгелија 4-Струмица 9-Крива Паланка 8-Радовиш 2-Крушево 2-Кочани 6-Пробиштип 4-Демир Хисар 1-Македонски Брод 1-Пехчево 4-Валандово 3-Свети Николе 2-Кичево 1-Ресен 1 -Неготино 6.

Досега во земјата се направени вкупно 411.040 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 85494, бројката на оздравени пациенти е 66209, на починати е 2581, а бројот на активни случаи изнесува 16704.

Share via
Copy link