fbpx

Дваесет оздравени, двајца новозаразени и еден починат во Струмица од коронавирусот

 Дваесет оздравени, двајца новозаразени и еден починат во Струмица од коронавирусот

Во последните 24 часа се направени 700 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 44 -Куманово 3 -Дебар 2 -Штип 5 -Прилеп 6-Тетово 3-Велес 4 -Битола 5 -Кавадарци 1 -Гостивар 1 -Струмица 2 -Крива Паланка 1 -Делчево 1 -Кратово 1 -Ресен 1 -Неготино 3.

Починати се 11 лица, двајца пациенти од Скопје (85 и 75г.), еден пациент од Велес (62г.), двајца од Битола (64 и 74г.), еден од Кавадарци (71г.),од Гостивар (85г.), од ПЕ Гевгелија/ Богданци (64г), пациент од Струмица (58г.), еден од Крива Паланка (61г.) и еден пациент од Радовиш (70г.). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 419 оздравени пациенти од:

-Скопје 149 -Куманово 28 -Штип 19 -Прилеп 33 -Тетово 19 -Велес 24 -Битола 21 -Охрид 1-Кавадарци 25 -Гостивар 16 -Гевгелија 5 –Струмица 20 -Крива Паланка 9 -Радовиш 3 -Кочани 5 -Пехчево 2 -Берово 6 -Валандово 11 -Виница 2 -Кратово 2 -Свети Николе 5 -Кичево 1 -Ресен 3 -Неготино 10.

Досега во земјата се направени вкупно 394.329 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 81804, бројката на оздравени пациенти е 59650, на починати е 2456, а бројот на активни случаи изнесува 19698.

Share via
Copy link