fbpx

Двајца починати, 4 нови и 6 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Двајца починати, 4 нови и 6 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2.276 тестирања, а регистрирани се 214 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 94 -Куманово 29 -Тетово 19 -Прилеп и Виница по 7 -Охрид 6 -Велес, Кочани, Неготино и Свети Николе по 5 -Штип и Струмица по 4 -Битола, Кавадарци, Струга и Кичево по 3 -Гостивар, Радовиш и Богданци по 2 -Гевгелија, Ресен, Делчево, Пробиштип, Крушево и Македонски Брод по 1.

Пријавени се вкупно 36 починати лица: 11 од Скопје ( 63г, 65г, 65г, 68г, 70г, 71г, 72г, 75г, 76г, 79г и 86г ), 5 лица од Битола (52г, 60г, 66г, 68г и 70г ), 3 лица од Куманово (68г, 79г и 84г) по 2 лица од Тетово (76г и 82г), Велес (58г и 71г), Гостивар (73г и 74г), Кавадарци (70г и 75г), Струмица (64г и 78г) и Гевгелија (60г и 68г), и по едно починато лице од Прилеп (88г), Охрид (87г), Струга (46г), Кочани (82г) и Кичево (68г). Пријавени се 14 пациенти кои се починати во период од 01-17.04.2021.

Регистрирани се 305 оздравени пациенти од:

-Скопје 105 -Куманово 39 -Прилеп 27-Велес 19-Битола 17 -Тетово 15 -Кочани 14 -Охрид 13 -Кичево 12 -Штип 9 –Струмица 6 -Валандово 5 -Гостивар 4 -Струга, Гевгелија и Свети Николе по 3 -Кавадарци, Крушево и Пехчево по 2 -Берово, Виница, Демир Хисар, Кратово и Дојран по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 723.722 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.581, бројката на оздравени пациенти е 133.070, на починати е 4.891, а бројот на активни случаи изнесува 14.620.

Share via
Copy link