fbpx

Двајца починати, 48 нови случаи и 27 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Двајца починати, 48 нови случаи и 27 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 4.555 тестирања, а регистрирани се 1.259 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 562 -Битола 97 -Куманово 83 -Велес 51 –Струмица 48 -Кавадарци 47 -Охрид 42-Прилеп 40 -Тетово 38 -Гостивар 34 -Гевгелија 28 -Кичево 26 -Штип 22 -Радовиш 17 -Свети Николе и Валандово по 14 -Кочани, Ресен и Берово по 13 -Крива Паланка 11 -Пробиштип 8-Неготино 7-Струга, Делчево и Македонски Брод по 5 -Крушево и Богданци по 4 -Демир Капија 3 -Демир Хисар 2-Виница, Кратово и Пехчево по 1.

Пријавени се вкупно 45 починати лица: 20 од Скопје (89г , 85г , 84г , 83г ,81г ,81г, 77г , 76г , 76г , 76г ,73,71г, 69г, 68г 67г, 66г,62г,61г, 59г, 32г ), 4 од Битола ( 81г, 62г, 61г, 60г ), по 2 од Велес ( 69 г и 56 г ), Гостивар ( 77 г, и 63 г) , Охрид (84 г и 70г), Струмица (73г и 67г) , Кочани (86г и 74г) и Гевгелија (74г и 64г) , по 1 починат од Куманово (78г) , Кавадарци ( 61г), Штип (61г) ,Кичево (73 г) ,Свети Николе (71г), Ресен (77г), Дебар (75г) ,Пробиштип ( 74г ), и Виница (69г ).

Регистрирани се 751 оздравени пациенти од:-Скопје 213 -Охрид 82 -Прилеп 57 -Тетово 40 -Велес 38 -Битола 36 -Куманово 33 -Кавадарци 31 –Струмица 27 -Гостивар 23 -Кочани 22 -Штип и Неготино по 20 -Гевгелија 14 -Дебер и Демир Капија по 12 -Радовиш 11 -Свети Николе и Виница по 8 -Кичево, Берово и Пробиштип по 7 -Ресен и Валандово по 6 -Крива Паланка 4-Македонски Брод 2-Крушево, Богданци, Кратово, Пехчево и Македонска Каменица по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 647.559 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 136.426, бројката на оздравени пациенти е 111.139, на починати е 4.022, а бројот на активни случаи изнесува 21.265.

Share via
Copy link