fbpx

Еден новозаразен и 14 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден новозаразен и 14 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2.755 тестирања, а регистрирани се 23 нови случаи на КОВИД-19 во:

• Скопје – 15• Куманово и Прилеп – по 2• Охрид, Струмица-1, Кичево и Кратово – по 1.

Пријавени се вкупно 10 починати лица:

5 лица од Скопје (88г,80г,74г,66г,57г) и по едно лице од Куманово (88г), Битола (63г), Кавадарци (78г), Струга (76г) и Кочани (83г).

Регистрирани се 1.191 оздравени пациент од:

• Скопје – 475• Куманово – 115• Битола – 103• Охрид – 93• Тетово – 50• Прилеп и Велес – по 40• Кичево – 31• Струга -24• Свети Николе и Ресен – по 19• Гостивар и Штип – по 18• Кавадарци и Гевгелија – по 16• Струмица-14, Кочани, Радовиш и Делчево – по 14• Виница – 13• Крушево и Демир Хисар – по 12• Неготино – 8• Македонска Каменица – 5• Крива Паланка – 3• Валандово – 2• Пробиштип, Богданци и Кратово – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 794.832 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.269, бројката на оздравени пациенти е 148.664, на починати е 5.408, а бројот на активни случаи изнесува 1.197

Share via
Copy link