fbpx

Еден починат, 10 нови и 49 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат, 10 нови и 49 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 4.511 тестирања, а регистрирани се 572 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 287• Куманово – 58• Кавадарци – 24• Тетово и Кичево – по 21• Велес – 19• Гостивар – 15• Прилеп – 14• Битола, Кочани и Радовиш – по 11• Струмица – 10• Охрид и Струга – по 9• Штип и Свети Николе – по 8• Гевгелија – 7• Неготино, Берово и Валандово – по 4• Ресен и Пробиштип – по 3• Виница и Кратово – по 2• Крива Паланка, Делчево, Богданци, Македонски Брод, Демир Хисар, Пехчево и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 694 оздравени пациенти од:

• Скопје – 340• Куманово – 63• Струмица – 49• Гостивар – 45• Тетово – 44• Дебар – 21• Штип – 19• Радовиш – 18• Кавадарци и Велес – по 14• Гевгелија и Крива Паланка – по 11• Неготино – 9• Делчево – 7• Кочани и Виница – по 5• Кратово – 4• Свети Николе и Валандово – по 3• Кичево и Берово – по 2• Прилеп, Струга, Пробиштип, Богданци и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се 30 починати лица:

10 починати лица од Скопје (88г, 76г, 74г, 74г, 70г, 67г, 67г, 63г, 59г, 43г), 4 починати лица од Гостивар (77г, 71г, 57г и 51г), по две починати лица од Куманово (82г и 78г), Тетово (75г, 58г) и Кавадарци (69г, 66г), по едно починато лице од Велес (77г), Струмица (82г), Штип (83г), Неготино (98г), Свети Николе (66г), Радовиш (68г), Берово (69г), Виница (77г), Демир Капија (25г) и Пехчево (78г). Од пријавените 30 лица, 27 се починати во болнички услови, а 3 лица се починати во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.229.600 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 184.277 бројката на оздравени пациенти е 165.077, на починати е 6.307, а бројот на активни случаи изнесува 12.893

Share via
Copy link