fbpx

Еден починат, 10 новозаболени и четворица оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат, 10 новозаболени и четворица оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 3.701 тестирања, а регистрирани се 722 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 375 -Прилеп 44 -Кавадарци 35 -Гевгелија 29 -Битола 25 -Гостивар 23 -Тетово 22 -Куманово 20-Охрид 16 -Штип 15 -Крива Паланка 14 -Неготино 13 -Велес 11 -Струмица-10, Струга и Кочани по 10 -Богданци 9 Кичево, Свети Николе, Ресен, Радовиш, Берово и Крушево по 5-Валндово 3 -Делчево, Пробиштип и Демир Капија по 2-Кратово и Демир Хисар по 1.

Починати се 8 лица, по 4 пациенти од Скопје (81г,75г,74г,73г) и по 1 пациент од Пробиштип (88г), Струмица (88г), Кичево (72г), Куманово (70г), и Битола (61г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 186 оздравени пациенти од:

-Скопје 50 -Прилеп 29 -Кавадарци 25 -Куманово 15 -Тетово 14 -Велес 9 -Неготино 8-Кочани и Гевгелија по 6 -Гостивар 5 –Струмица и Крушево по 4 -Богданци 3-Штип, Свети Николе и Валандово по 2 -Делчево и Пробиштип по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 540.725 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 106.832, бројката на оздравени пациенти е 94.461, на починати е 3.185, а бројот на активни случаи изнесува 9.186.

Share via
Copy link