fbpx

Еден починат, 13 новозаразени и без оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат, 13 новозаразени и без оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2.789 тестирања, а регистриран е 541 нов случај на КОВИД-19 во:

-Скопје 290 -Прилеп 43 -Тетово 22 -Охрид 21 -Гостивар 19 -Кавадарци, Битола и Гевгелија по 16 -Велес 15 -Штип и Струмица по 13 -Ресен 12 -Неготино 10 -Куманово 7 -Богданци 5 -Кочани и Свети Николе по 4 -Струга, Пробиштип и Демир Капија по 3 -Валандово и Пехчево по 2 -Кичево и Радовиш по 1.

Пријавени се вкупно 19 починати лица, на возраст од 55 – 89 години и тоа:

11 пациенти од Скопје, од Куманово и Кавадарци – по 2 починати лица и по едно починато лице од Охрид, Струмица-1, Неготино и Берово. 18 пациенти се починати во болнички, а еден во домашни услови.

Регистриран е 521 оздравен пациент од:

-Скопје 166 -Прилеп 72 -Охрид 54 -Кавадарци 47 -Неготино 40 -Куманово 28 -Тетово и Кочани по 18 -Велес, Струга и Крива Паланка по 15 -Гевгелија 5 -Богданци 4 -Крушево 3 -Битола, Пробиштип, Виница, Демир Хисар, Кратово, Демир Капија и Пехчево по 2 -Гостивар, Штип, Кичево, Свети Николе, Делчево, Берово и Македонски Брод по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 566.183 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 112.646, бројката на оздравени пациенти е 97.687, на починати е 3.319, а бројот на активни случаи изнесува 11.640.

Share via
Copy link