fbpx

Викенд ковид статистика: 16 оздравени, еден починат и тројца новозаразени

 Викенд ковид статистика: 16 оздравени, еден починат и тројца новозаразени

Во последните 24 часа се направени 1.258 тестирања, а регистрирани се 284 нови случаи од кои 3 во Струмица, еден починат и 16 оздравени.

-Скопје 152 -Кавадарци 29 -Прилеп 21 -Кочани 17 -Штип 10 -Неготино 7 -Куманово и Охрид по 6 -Тетово и Гевгелија по 5 -Демир Капија 4 -Гостивар и Струмица по 3 -Велес, Струга, Свети Николе и Берово по 2 -Кичево, Крива Паланка, Дебар, Делчево, Пробиштип, Виница, Валандово и Кратово по 1.

Пријавени се вкупно 21 починато лице, на возраст од 52 – 93 години и тоа: 8 пациенти од Скопје, од Прилеп и Охрид – по 2 починати лица и по едно починато лице од Куманово, Тетово, Штип, Струмица-1, Струга, Кочани, Неготино, Гевгелија и Пробиштип. Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 449 оздравени пациенти од:

-Скопје 192-Прилеп 38 -Кавадарци 36 -Куманово 20 -Штип 17 –Струмица 16 -Велес и Богданци по 15 -Гевгелија, Гостивар и Битола по 14 -Крива Паланка 13 -Неготино и Тетово по 11 -Кочани 6 -Свети Николе 4-Кратово 3 -Делчево и Крушево по 2 -Кичево, Пробиштип, Виница, Валандово, Ресен и Дојран по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 567.441 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 112.930, бројката на оздравени пациенти е 98.133, на починати е 3.340, а бројот на активни случаи изнесува 11.457.

Share via
Copy link