fbpx

Еден починат, 16 оздравени и без новозаразени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат, 16 оздравени и без новозаразени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 378 тестирања, а регистрирани се 46 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 22-Куманово 2-Прилеп 1-Тетово 1-Струга 7-Охрид 3-Кавадарци 4-Гостивар 3-Македонски Брод 1-Ресен 1-Неготино 1.

Починати се 12 лица, пет пациенти од Скопје (53, 71, 72, 74 и 69г.), еден од Прилеп (72г.), еден од Тетово (53г.), еден од Кавадарци (52г.), два пациенти од Гостивар (70 и 65г.), еден пациент од Струмица (72г.) и еден пациент од Делчево (78г.). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 526 оздравени пациенти од:

-Скопје 295-Куманово 13-Штип 7-Прилеп 39-Тетово 12-Струга 3-Велес 4-Битола 9-Охрид 33-Кавадарци 41-Гостивар 9-Гевгелија 4-Струмица 16-Крива Паланка 3-Кочани 2-Пробиштип 2-Македонски Брод 2-Валандово 6-Кратово 1-Свети Николе 2-Кичево 4-Ресен 2-Неготино 17.

Досега во земјата се направени вкупно 402.822 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 83789, бројката на оздравени пациенти е 62469, на починати е 2522, а бројот на активни случаи изнесува 18798.

Share via
Copy link