fbpx

Во новата година Струмица влезе со десет новозаразени и без оздравени и починати од Ковид-19

 Во новата година Струмица влезе со десет новозаразени и без оздравени и починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1619 тестирања, а регистрирани се 414 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 187 -Куманово 10 -Дебар 10 -Штип 7 -Прилеп 17 -Тетово 12 -Струга 7-Велес 10 -Битола 12 -Охрид 28 -Кавадарци 24 -Гостивар 12 -Гевгелија 4 –Струмица 10 -Крива Паланка 7 -Радовиш 4 -Крушево 1 -Кочани 10 -Пробиштип 2 -Демир Хисар 1 -Македонски Брод 1 -Пехчево 1-Берово 3 -Валандово 1 -Виница 2 -Свети Николе 1 -Кичево 9 -Ресен 7 -Неготино 14.

Починати се 7 лица, тројца пациенти од Скопје (81, 69 и 63г), еден од Велес (79г), еден од Битола (70г), еден од Охрид (53г) и еден пациент од Кочани (63г).Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 496 оздравени пациенти од:

-Скопје 233 -Куманово 28 -Штип 13 -Прилеп 1-Тетово 17 -Струга 16 -Велес 13 -Битола 17 -Охрид 68 -Кавадарци 1 -Гостивар 17 -Гевгелија 9 -Крива Паланка 7 -Радовиш 4 -Кочани 15 -Пробиштип 5 -Демир Хисар 2 -Берово 5 -Виница 1 -Свети Николе 10 -Кичево 7-Ресен 3 -Неготино 4.

Досега во земјата се направени вкупно 402.444 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 83743, бројката на оздравени пациенти е 61943, на починати е 2510, а бројот на активни случаи изнесува 19290.

Share via
Copy link