fbpx

Еден починат, 22 нови случаи и 30 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат, 22 нови случаи и 30 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 458 -Битола 96-Куманово 82 -Прилеп 54 -Велес 47 -Тетово 44 -Кавадарци 36 -Гостивар 33 -Штип 32 -Кочани 28 -Кичево 27 -Охрид 25 –Струмица 22 -Валандово 18 -Неготино и Гевгелија по 17 -Струга 15 -Радовиш 13 -Ресен 10 -Берово и Пробиштип по 7 -Свети Николе, Крива Паланка, Делчево и Виница по 6 -Демир Капија, Демир Хисар и Кратово по 3 -Крушево, Богданци и Пехчево по 2 -Македонска Каменица и Дојран по 1.

Пријавени се вкупно 27 починати лица: 12 од Скопје (60г, 65г , 66г, 66г, 69г, 73г ,74г, 77г 78г, 78г, 79г и 82г), по 3 лица од Битола (60г, 66г и 79г) и Охрид (58г, 66г и 77г), по 2 починати лица од Куманово ( 59г и 75г) и Тетово (54г и 68г) и по едно лице од Прилеп (86г), Велес (56г), Гостивар (76г), Струмица (73г) и Кичево (63г).

Регистрирани се 1.152 оздравени пациенти од:-Скопје 574-Куманово 69-Велес 67 -Битола 64 -Прилеп 60 -Тетово 45 -Кавадарци 38 -Штип 35 –Струмица 30-Гостивар 27 -Кочани 16 -Неготино и Гевгелија по 15 -Радовиш 12-Ресен 11 -Кичево и Пробиштип по 10 -Крива Паланка и Виница по 8 -Берово 7 -Демир Капија 6 -Дебар и Валандово по 4 -Свети Николе 3 -Охрид, Делчево, Богданци, Демир Хисар, Пехчево и Дојран по 2 -Кратово и Македонски Брод по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 674.378 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 143.162, бројката на оздравени пациенти е 118.946, на починати е 4.289, а бројот на активни случаи изнесува 19.927.

Share via
Copy link