fbpx

Викенд ковид статистика: еден нов случај и 27 оздравени во Струмица

 Викенд ковид статистика: еден нов случај и 27 оздравени во Струмица

Во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 110 -Прилеп 16 -Кавадарци 15 -Куманово 12 -Штип 9 -Тетово 7 -Кочани и Кичево по 4 -Велес 3-Битола, Струга и Дебар по 2 -Охрид, Струмица-1, Неготино, Гевгелија, Свети Николе, Валандово и Македонски Брод по 1.

Пријавени се вкупно 34 починати лица: 15 од Скопје (54г, 56г , 60г, 60г, 63г, 63г ,67г, 67г 68г, 69г, 69г, 71г, 76г, 76г и 80г), 5 лица од Прилеп (62г, 64г, 70г, 85г и 87г), по 2 починати лица од Куманово ( 74г и 83г), Битола (59г и 75г), Штип (68г, 77г),Кочани (66г и 81г) и Кичево (66г и 68г), по едно лице од Велес (76г), Охрид (42г), Неготино (58г) и Свети Николе (68г).

Регистрирани се 1.014 оздравени пациенти од:

-Скопје 427 -Охрид 62 -Прилеп 59 -Битола 58 -Кавадарци 52 -Куманово 42 -Велес 40 -Гевгелија 35 -Гостивар 29 –Струмица 27 -Кочани 20 -Тетово 19 -Штип 18 -Валандово и Берово по 14 -Кичево и Свети Николе по 12 -Македонски Брод 11 -Неготино 8-Крушево 7 -Струга, Делчево, Пробиштип и Богданци по 6 -Радовиш 5 -Ресен и Демир Капија по 4 -Крива Паланка, Демир Хисар, Кратово и Пехчево по 2 -Виница, Македонска Каменица и Дојран по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 670.333 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 142.034, бројката на оздравени пациенти е 117.794, на починати е 4.262, а бројот на активни случаи изнесува 19.978.

Share via
Copy link