fbpx

Еден починат, 4 нови и 18 оздравени во последното деноноќие од ковид-19 во Струмица

 Еден починат, 4 нови и 18 оздравени во последното деноноќие  од ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопје 64 -Битола 9 -Куманово 7 -Охрид 5 -Прилеп, Велес, Гостивар и Струмица по 4 -Тетово 3 -Штип, Струга, Кочани, Демир Хисар и Кратово по 2 -Кичево, Гевгелија, Неготино, Свети Николе, Крива Паланка, Радовиш, Делчево, Виница и Македонска Каменица по 1.

Пријавени се вкупно 17 починати лица:

3 од Куманово (53г, 61г и 82г), по 2 починати лица од Скопје (75г и 78г), Тетово (68г и 85г), Битола (62г и 94г) и Кочани (54г и 71г) и по едно починато лице од Прилеп (68г), Гостивар (72г), Охрид (78г), Струмица (77г), Радовиш (73г) и Виница (61г).

Регистрирани се 3803 оздравени пациенти од:

-Скопје 2109-Куманово 252 -Битола 180-Тетово 178-Велес 165 -Гостивар 126 -Гевгелија 88 -Кавадраци 82 -Ресен 80 -Неготино 73-Штип 67 -Охрид 59 -Кичево 52 -Прилеп 46 -Крушево 35 -Кочани 30 -Свети Николе 24-Радовиш и Делчево по 22 –Струмица 18 -Демир Хисар 17 -Виница 16 -Струга 14 -Богданци 13 -Демир Капија 9 -Крива Паланка 8-Дебар 6-Берово и Пехчево по 3 -Пробиштип, Валандово и Македонска по 2*Од вкупниот број на оздравени, 3564 се пријавени како позитивни во периодот 01.01-31.03.2021. Се работи за лица кои не се пријавени досега како оздравени до ИЈЗ, а кај кои се поминати 20 дена од позитивен резултат. Овие лица за време на болеста биле хоспитализирани или немале матичен лекар или се странски државјани па затоа не излегол предлог за оздравување во епидемиолошките служби на ЦЈЗ/ПЕ.Досега во земјата се направени вкупно 748.069 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.494, бројката на оздравени пациенти е 143.069, на починати е 5.168, а бројот на активни случаи изнесува 6.257.

Share via
Copy link