fbpx

Еден починат, 5 нови и 42 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат, 5 нови и 42 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаина КОВИД-19:

• Скопје – 309• Куманово – 44• Прилеп и Велес – по 20• Тетово, Битола и Кавадарци – по 17• Кочани – 16• Кичево – 11• Охрид – 10• Крива Паланка – 9• Гевгелија и Ресен – по 6• Струмица-5 и Штип – по 5• Неготино, Свети Николе, Радовиш и Кратово – по 4• Гостивар, Струга, Виница, Валандово и Демир Хисар – по 3• Дебар, Берово, Делчево и Пробиштип – по 2• Богданци, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се 17 починати лица:

10 починати лица од Скопје (93г, 82г, 73г, 71г, 62г, 44г, 40г, 36г, 34г и 33г), 2 починати лица од Прилеп (75г и 64г) и по едно починато лице од Куманово (85г), Струмица (74г), Кичево (76г), Кочани (63г) и Демир Хисар (59г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 891 оздравени пациенти од:

• Скопје – 360• Охрид – 132• Струга – 105• Куманово и Струмица – по 42• Тетово – 26• Велес – 20• Гостивар – 19• Прилеп и Штип – по 18• Битола и Кичево – по 16• Кавадарци – 9• Кочани, Радовиш, Дебар и Берово – по 8• Гевгелија и Ресен – по 6• Свети Николе и Кратово – по 5• Виница и Пробиштип – по 3• Крива Паланка, Валандово и Дојран – по 2• Делчево и Македонска Каменица – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.258.133 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 187.622 бројката на оздравени пациенти е 168.700, на починати е 6.489, а бројот на активни случаи изнесува 12.433

Share via
Copy link