fbpx

Еден починат, 9 новозаразени и 13 оздравени во Струмица од Ковид-19

 Еден починат, 9 новозаразени и 13 оздравени во Струмица од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1837 тестирања, а регистрирани се 613 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 204 -Куманово 35 -Дебар 15 -Штип 20-Прилеп 27 -Тетово 29 -Струга 19 -Велес 24 -Битола 23 -Охрид 27 -Кавадарци 38 -Гостивар 24 -Гевгелија 19 –Струмица 9-Крива Паланка 8 -Радовиш 8 -Кочани 11 -Пробиштип 3 -Македонски Брод 2 -Пехчево 1 -Берово 12 -Валандово 2 -Виница 1 -Делчево 4 -Свети Николе 15 -Кичево 11 -Ресен 7 Неготино 15.

Починати се 25 лица, осум пациенти од Скопје (63, 80, 72, 72, 53, 81, 60 и 71г), двајца од Куманово (86 и 87г), еден од Прилеп (77г), двајца од Велес (68 и 61г), тројца пациенти од Битола (54, 67 и 57г), еден од Кавадарци (68г), тројца од Гостивар (60, 75 и 59г), еден од Гевгелија (71г), еден од Струмица (47г), еден од Радовиш (53г), еден од Свети Николе (75г) и еден пациент од Ресен (84г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 688 оздравени пациенти од: -Скопје 251 -Куманово 38 -Дебар 3-Штип 39 -Прилеп 45 -Тетово 41 -Струга 18 -Велес 29 -Битола 43 -Охрид 28 -Кавадарци 26 -Гостивар 32 -Гевгелија 2 –Струмица 13 -Крива Паланка 4 -Радовиш 6 -Кочани 12 -Пробиштип 1 -Демир Хисар 7-Македонски Брод 3 -Пехчево 1 -Берово 2 -Валандово 2 -Виница 2 -Свети Николе 6 -Кичево 18 -Ресен 7 -Неготино 9.

Досега во земјата се направени вкупно 364.858 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 73638, бројката на оздравени пациенти е 49414, на починати е 2121, а бројот на активни случаи изнесува 22103.

Share via
Copy link