fbpx

Еден починат и 12 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат и 12 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 678 тестирања, а регистрирани се 61 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје 35 -Кавадарци 7 -Тетово 3 -Прилеп 3 -Штип 3 -Охрид 2 -Струга 2 -Кочани 2-Куманово 1-Гостивар 1 -Велес 1 -Крива Паланка 1.

Починати се 11 лица, 6 пациенти од Скопје (83,83,82,81,73 и 67г), два од Гостивар ( 60 и 61г ) и по еден од Охрид (83г), Струмица (75г) и Тетово (77г). Сите 11 пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 440 оздравени пациенти од:-Скопје 266 -Кавадарци 26 -Куманово 23 -Битола 18 -Прилеп 17 -Тетово 13 -Струмица 12 -Штип 10 -Кочани 9 -Велес 7 -Гостивар 6 -Крива Паланка 5 -Берово 5 -Пробиштип 5 -Кичево 3 -Гевгелија 2 -Неготино 2 -Ресен 2 -Виница 2 -Богданци 2 -Охрид 1 -Свети Николе 1 -Радовиш 1 -Демир Хисар 1 -Пехчево 1.

Досега во земјата се направени вкупно 457.019 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92.753, бројката на оздравени пациенти е 82.121, на починати е 2.866, а бројот на активни случаи изнесува 7.766.

Share via
Copy link