fbpx

Еден починат и 4 нови од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат и 4 нови од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа направени се 1.483 тестирања, а регистрирани се 172 нови случаи на КОВИД-19 во:

· Скопје – 107· Охрид – 11· Битола – 8· Кавадарци и Штип – по 6· Велес и Струга – по 5· Струмица – 4· Свети Николе и Кратово – по 3 · Прилеп, Крива Паланка, Делчево и Пробиштип – по 2· Куманово, Кочани, Неготино, Ресен, Богданци и Демир Капија – по 1·

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 9 починати лица:

4 починати лица од Скопје (61г, 71г, 72г и 75г) и по едно починато лице од Битола (65г), Берово (63г), Струга (85г), Струмица (65г) и Македонска Каменица (76г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Регистриран e 381 оздравен пациент од:

· Скопје – 145· Битола – 42· Куманово – 30 · Штип – 22 · Кавадараци – 21· Велес – 20· Кочани – 18· Крива Паланка – 15· Прилеп – 12· Тетово – 10· Кичево и Берово – по 8· Свети Николе и Неготино – по 5· Кратово и Делчево – по 4· Охрид, Богданци и Радовиш – по 3· Пробиштип, Ресен и Македонски Брод – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.430.424 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 209.449, бројот на оздравени пациенти е 193.781, на починати е 7.337, а бројот на активни случаи изнесува 8.331.

Share via
Copy link