fbpx

Еден починат и 50 оздравени од Ковид-19 во Струмица, нема нови

 Еден починат и 50 оздравени од Ковид-19 во Струмица, нема нови

Во последните 24 часа се направени 2.558 тестирањe, а регистрирани се 199 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 157• Куманово и Кавадарци – по 6• Прилеп, Гостивар, Кичево и Дебар – по 4• Велес- 3• Битола, Штип, Струга, Свети Николе и Крива Паланка – по 2• Богданци – 1.

Пријавени се 32 починато лице:

13 починати лица од Скопје (80г, 76г, 75г, 72г, 72г, 69г, 69г, 64г, 61г, 57г, 55г, 45г, 35г), 6 починати лица од Тетово (81г, 78г, 77г, 69г, 62г, 53г), 3 починати лица од Гостивар (83г, 74г, 68г), 2 починати лица од Велес (72г, 64г) и по едно починато лице од Прилеп (80г), Кавадарци (72г), Охрид (77г), Струмица (77г), Струга (79г), Свети Николе (57г), Радовиш (49г) и Делчево (71г). 30 од пријавените починати лица се починати во болнички услови, двајца се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 556 оздравени пациенти од:

• Скопје – 164• Тетово – 115• Струмица – 50• Куманово – 40• Гостивар – 35• Штип – 26• Кавадарци – 20• Кичево – 15• Битола – 14• Велес – 11• Дебар – 10• Ресен и Пробиштип – по 9• Валандово – 8• Прилеп – 7• Кочани -6• Кратово – 5• Неготино и Радовиш – по 4• Свети Николе – 2• Виница и Богданци – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.190.914 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 180.243, бројката на оздравени пациенти е 159.365, на починати е 6.097, а бројот на активни случаи изнесува 14.781

Share via
Copy link