fbpx

Еден починат, тројца новозаразени и 9 оздравени од коронавирусот во Струмица

 Еден починат, тројца новозаразени и 9 оздравени од коронавирусот во Струмица

Во последните 24 часа се направени 741 тестирања, а регистрирани се 213 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 103-Куманово 16-Штип 9-Прилеп 9-Тетово 16-Струга 4-Велес 5-Битола 2-Охрид 1-Кавадарци 19-Гостивар 9-Струмица 3-Радовиш 2-Кочани 1-Пробиштип 3-Делчево 3-Кратово 1-Свети Николе 2-Неготино 5.

Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (80, 69, 89, 87, 77, 79 и 60г), тројца од Куманово (62, 72 и 80г), еден од Прилеп (70г), четири пациенти од Тетово (81, 50, 72 и 60г), еден од Струга (62г), тројца од Битола (80, 60 и 66г), еден пациент од Охрид (69г), еден од Гостивар (69г), еден од Струмица (80г), еден од Крушево (69г), еден од Виница (58г), еден од Делчево (78г) и еден пациент од Свети Николе (69г). Од нив двајца се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 632 оздравени пациенти од:

-Скопје 169-Куманово 33-Штип 36-Прилеп 57-Тетово 21-Струга 20-Велес 33-Битола 43-Охрид 26-Кавадарци 27-Гостивар 34-Гевгелија 13-Струмица 9-Крива Паланка 5-Радовиш 9-Кочани 11-Пробиштип 4-Демир Хисар 4-Македонски Брод 4-Валандово 4-Виница 3-Кратово 2-Свети Николе 13-Кичево 25-Ресен 8 -Неготино 19.

Досега во земјата се направени вкупно 365.599 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 73851, бројката на оздравени пациенти е 50046, на починати е 2147, а бројот на активни случаи изнесува 21658.

Share via
Copy link