fbpx

Короната коси во Струмица: 5 починати, 36 нови и 22 оздравени

 Короната коси во Струмица: 5 починати, 36 нови и 22 оздравени

Во последните 24 часа се направени 6.542 тестирања, а регистрирани се 609 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 276• Куманово – 50• Струмица – 36• Штип – 21• Велес – 20• Охрид и Кавадарци – по 18• Гостивар и Битола – 17• Кичево, Струга и Радовиш – по 15• Прилеп – 14• Кочани – 11• Тетово и Берово – по 9• Ресен – 6• Гевгелија, Свети Николе, Дебар, Валандово и Кратово – по 5• Виница – 4• Крива Паланка, Делчево и Пехчево – по 3• Неготино – 2• Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се 22 починати лица:

6 починати лица од Скопје (65г, 66г, 73г, 77г, 78г и 81г), 5 починати лица од Струмица (45г, 52г, 64г, 71г и 82г), по 2 починати лица од Прилеп (51г и 82г) и Струга (70г и 80г) и по едно починато лице од Тетово (54г), Гостивар (64г), Берово (72г), Кавадарци (54г), Куманово (46г), Крива Паланка (72г) и Дебар (65г). Сите пријавени се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 347 оздравени пациенти од:

• Скопје – 173• Тетово – 25• Куманово – 24• Струмица – 22• Гостивар – 15• Штип – 14• Кичево – 13• Велес – 8• Берово и Делчево – по 6• Кавадарци, Прилеп и Македонска Каменица – по 5• Радовиш, Свети Николе и Пробиштип – по 4• Неготино – 3• Битола, Ресен и Гевгелија – по 2• Крива Паланка, Кочани, Валандово, Кратово и Виница – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.218.501 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 183.059, бројката на оздравени пациенти е 163.417, на починати е 6.236, а бројот на активни случаи изнесува 13.406

Share via
Copy link