fbpx

Короната продолжува да галопира низ Струмица:двајца починати, 40 нови и 25 оздравени

 Короната продолжува да галопира низ Струмица:двајца починати, 40 нови и 25 оздравени

Во последните 24 часа се направени 4.384 тестирање, а регистрирани се 561 нов случај на КОВИД-19:

• Скопје – 249• Куманово – 49• Струмица – 40• Охрид – 30• Штип – 25• Тетово – 23• Прилеп – 18• Кавадарци – 16• Битола – 14• Велес – 12• Кичево – 10• Гостивар – 9• Радовиш – 8• Кочани – 7• Струга и Свети Николе – по 6• Ресен и Дебар – по 5• Гевгелија, Берово, Виница и Македонска Каменица – по 4• Неготино – 3• Крива Паланка, Делчево, Валандово и Кратово – по 2• Пробиштип и Богданци – по 1.

Регистрирани сe 507 оздравени пациенти од:

• Скопје – 201• Тетово – 39• Гостивар – 37• Куманово – 33• Струмица – 25• Штип и Кичево – по 18• Прилеп и Дебар – по 16• Кавадарци – 15• Свети Николе – 13• Велес – 12• Кратово – 10• Битола – 9• Радовиш и Берово – по 8• Кочани – 6• Виница и Крива Паланка – 4• Ресен, Валандово и Пробиштип – по 3• Гевгелија и Неготино – по 2• Делчево и Богданци – по 1.

Пријавени се 29 починати лица: 13 починати лица од Скопје (88г, 76г, 70г, 70г, 69г, 68г, 67г, 66г, 56г, 54г, 53г, 40г, 2г), 3 починати лица од Куманово (84г, 69г и 39г), по 2 починати лица од Тетово (69г и 68г), Струмица (76г и 68г) и Охрид (88г и 67г), по едно починато лице од Гостивар (71г), Кичево (62г), Дебар (60г), Кратово (72г), Радовиш (67г), Крива Паланка (69г) и Ресен (72г). Од пријавените 29 лица, 27 се починати во болнички услови, а 2 лица се починати во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.242.490 тестирање на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 186.010 бројката на оздравени пациенти е 166.606, на починати е 6.396, а бројот на активни случаи изнесува 13.008

Share via
Copy link