fbpx

Ковид-19 Струмица:четворица починати, 17 нови и 41 излекувани

 Ковид-19 Струмица:четворица починати, 17 нови и 41 излекувани

Во последните 24 часа се направени 1293 тестирања, а регистрирани се 515 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 207-Куманово 33-Штип 33-Прилеп 25-Тетово 17-Велес 21-Битола 22-Охрид 3-Кавадарци 16-Гостивар 16-Струмица 17-Крива Паланка 8-Радовиш 7-Крушево 1-Кочани 21-Пробиштип 7-Демир Хисар 3-Пехчево 2-Берово 10-Виница 2-Делчево 11-Кратово 1-Свети Николе 2-Кичево 18-Неготино 12.

Починати се 20 лица, тројца пациенти од Скопје (63, 67 и 75г), двајца од Куманово (85 и 62г), еден пациент од Штип (53г), двајца од Прилеп (38 и 46г), двајца од Тетово (36 и 55г), еден од Битола (79г) и еден од Охрид (74г), двајца пациенти од Гостивар (69 и 58г), четири пациенти од Струмица (70, 63, 48 и 65г), еден од Крива Паланка (67г) и еден пациент од Крушево (54г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1194 оздравени пациенти од:

-Скопје 508-Куманово 41-Дебар 9-Штип 50-Прилеп 80-Тетово 69-Струга 17-Велес 60-Битола 28-Охрид 37-Кавадарци 43-Гостивар 31-Гевгелија 19-Струмица 41-Крива Паланка 42-Радовиш 7-Кочани 30-Пробиштип 13-Демир Хисар 2-Македонски Брод 1-Пехчево 3-Берово 5-Валандово 4-Виница 1-Делчево 1-Кратово 4-Свети Николе 13-Кичево 24-Ресен 4-Неготино 7.

Досега во земјата се направени вкупно 272.892 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 40275, бројката на оздравени пациенти е 24229, на починати е 1156, а бројот на активни случаи изнесува 14890.

Share via
Copy link