fbpx

Еден починат и 21 новозаразени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат и 21 новозаразени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2667 тестирања, а регистрирани се 978 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 392-Куманово 51-Дебар 6-Штип 18-Прилеп 29-Тетово 95-Струга 10-Велес 48-Битола 36-Охрид 31-Кавадарци 22-Гостивар 49-Гевгелија 14-Струмица 21-Крива Паланка 8-Радовиш 6-Крушево 2-Кочани 32-Пробиштип 8-Демир Хисар 6-Македонски Брод 1-Пехчево 1-Берово 9-Валандово 3-Виница 12-Делчево 12-Кратово 6-Свети Николе 8-Кичево 20-Ресен 8-Неготино 14.

Починати се 26 лица, четворица пациенти од Скопје (69, 88, 83 и 60г), еден од Куманово (58г), еден од Штип (83г), четворица пациенти од Прилеп (66, 76,77 и 57г ) и четворица од Тетово (50, 67, 78 и 63г), еден пациент од Струга (82г), двајца од Велес (79 и 73г), двајца од Битола (72 и 84г), тројца пациенти од Охрид (57, 71 и 57г), еден од Гевгелија (87г), еден од Струмица (67г), еден од Кочани (70г) и еден пациент од Делчево (49г). Од нив, тројца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти од:

-Скопје 9-Куманово 2-Штип 5-Битола 4-Кавадарци 1-Виница 1-Ресен 2Досега во земјата се направени вкупно 271.599 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 39760, бројката на оздравени пациенти е 23035, на починати е 1136, а бројот на активни случаи изнесува 15589.

Share via
Copy link