fbpx

Ковид биланс Струмица:1 починат, 2 нови и 3 оздравени

 Ковид биланс Струмица:1 починат, 2 нови и 3 оздравени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека направени се 2.020 тестови, а регистрирани се 163 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 102• Битола – 18• Куманово – 8• Прилеп и Ресен – по 5• Кавадарци, Велес и Кичево – по 3• Тетово, Охрид, Струмица-2, Гевгелија и Делчево – по 2• Гостивар, Радовиш, Валандово, Виница, Кратово и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (163), регистрирани се 24 реинфекции.Од вкупниот број на починати лица (4), кај 3 починати лица се регистрирани коморбидитети.Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 4 починати лица од: Скопје (1), Тетово (1), Охрид (1) и Струмица (1), на возраст од 64 години до 83 години. Пријавените лица се починати во период од 02.03.2022 до 21.03.2022 гоидна. Од пријавените лица 3 се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

Регистрирани сe 259 оздравени пациент од:

• Скопје – 153• Кавадарци – 21• Битола – 17• Куманово, Прилеп и Велес – по 8• Гостивар – 7• Ресен и Охрид – по 6• Тетово и Делчево – по 4• Кичево, Струмица-3, Струга и Неготино – по 3• Крива Паланка – 2• Валандово, Кочани и Свети Николе – по 1.

Направени се 2.020 тестови преку: ИЈЗ-148, ЦЈЗ Скопје-77, ЦЈЗ Битола-56, ЦЈЗ Прилеп-15, ЦЈЗ Тетово-17, ЦЈЗ Куманово-34, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-9, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–85, Жан Митрев (Филип Втори)-32, Авицена-47, Биотек-61, Систина-29, лабораторија Лаор-39, Синлаб-7, Ремедика-17, Плодност-12, Генеа-7, Никоб Лаб-323, ВФВ Медикал-28, Ели Медика Плус-22, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-11, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-4ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 915.

Досега во земјата се направени вкупно 1.978.825 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.507, бројот на оздравени пациенти е 296.833, на починати е 9.240, а бројот на активни случаи изнесува 1.434

Share via
Copy link