fbpx

Ковид биланс Струмица:еден починат, 21 нови и 10 оздравени

 Ковид биланс Струмица:еден починат, 21 нови и 10 оздравени

Во последните 24 часа се направени 2.865 тестирања, а регистрирани се 627 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 218 -Битола 66 -Куманово 54 -Прилеп 31 -Охрид 22 –Струмица 21 -Тетово 20 -Велес 19-Штип 18 -Кавадарци 16 -Гостивар и Кичево по 15 -Кочани 13 -Гевгелија 12 -Свети Николе и Берово по 9 -Струга 8 -Дебар 7 -Ресен и Виница по 6 -Валандово 5 -Неготино, Радовиш, Делчево, Пробиштип, Демир Хисар и Пехчево по 4-Крива Паланка, Кратово и Македонски Брод по 3 -Богданци и Македонска Каменица по 2.

Пријавени се вкупно 47 починати лица: 22 од Скопје (45г, 52г , 57г, 58г, 60г, 61г, 62г, 63г, 63г, 65г, 68г, 68г, 69г, 76г, 77г, 81г, 82г, 82г, 82г, 82г, 83г и 89г), 3 починати лица од Берово (71г, 72г, и 78г), по 2 од Кавадарци (61г, и 82г), Битола (53г и 73г), Прилеп (58г и 78г), Куманово (45г и 66г), Тетово (72г и 78г), Радовиш (60г и 70г), Струга (68г и 92г) и Охрид (49г и 72г) и по 1 лице е пријавено од Велес (83г), Неготино (80г), Штип (83г), Струмица (79г), Кочани (44г) и Кичево (70г). *Од нив 15 лица, се починати во тек на март месец во една приватна клиника, а истите се пријавени денеска.

Регистрирани се 765 оздравени пациенти од:

-Скопје 387 -Кавадарци 57-Битола 50 -Прилеп 37 -Куманово 35-Велес 30 -Неготино 25 -Тетово 22 -Штип 17 -Кочани 16 -Ресен 12 -Гостивар 11-Струмица 10 -Гевгелија 8 -Радовиш и Демир Капија по 7 -Крива Паланка 6 -Кичево, Свети Николе и Берово по 4 -Пробиштип, Демир Хисар и Богданци по 3 -Македонски Брод 2 -Струга, Виница, Пехчево, Кратово и Крушево по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 698.132 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 148.618, бројката на оздравени пациенти е 125.593, на починати е 4.556, а бројот на активни случаи изнесува 18.469.

Share via
Copy link