fbpx

Ковид биланс:Повеќе оздравени од новозаразени и двајца починати во Струмица

 Ковид биланс:Повеќе оздравени од новозаразени и двајца починати во Струмица

Во Струмица се регистрирани 30 новозаразени, 65 оздравени и двајца починати.

Во последните 24 часа се направени 3012 тестирања, а регистрирани се 1069 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 489-Куманово 60-Дебар 3-Штип 42-Прилеп 81-Тетово 36-Струга 36-Велес 36-Битола 37-Охрид 41-Кавадарци 37-Гостивар 42-Гевгелија 9-Струмица 30-Крива Паланка 13-Радовиш 4-Крушево 2-Кочани 10-Пробиштип 1-Демир Хисар 2-Македонски Брод 5-Берово 3-Валандово 3-Виница 2-Делчево 7-Кратово 1-Свети Николе 6-Кичево 10-Ресен 3-Неготино 18.

Починати се 29 лица, седум пациенти од Скопје (82, 67, 78 83, 70, 66 и 56г), тројца од Куманово (63, 78 и 62г), четири од Прилеп (73, 65, 76 и 59г), еден пациент од Тетово (62г), двајца од Битола (66 и 85г), еден од Кавадарци (76г), четири пациенти од Гостивар (69, 69, 70 и 58г), тројца од Гевгелија (73, 75 и 71г), двајца од Струмица (63 и 77г), еден пациент од Радовиш (67г) и еден од Неготино (60г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1242 оздравени пациенти од:

-Скопје 326-Куманово 111-Штип 36-Прилеп 69-Тетово 67-Струга 50-Велес 51-Битола 78-Охрид 55-Кавадарци 27-Гостивар 98-Гевгелија 15-Струмица 65-Радовиш 4-Крушево 3-Кочани 33-Пробиштип 5-Демир Хисар 13-Македонски Брод 3-Пехчево 2-Берово 3-Валандово 7-Виница 14-Кратово 3-Свети Николе 10-Кичево 68-Ресен 12-Неготино 14Досега во земјата се направени вкупно 335.298 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 62945, бројката на оздравени пациенти е 40188, на починати е 1792, а бројот на активни случаи изнесува 20965.

Share via
Copy link