fbpx

Ковид-статистика Струмица: 30 новозаразени, еден починат и ниту еден оздравен

 Ковид-статистика Струмица: 30 новозаразени, еден починат и ниту еден оздравен

Во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 200- Куманово 21- Дебар 1- Штип 17- Прилеп 13- Тетово 27- Велес 7- Битола 18- Охрид 16- Кавадарци 9- Гостивар 2- Гевгелија 10- Струмица 30– Крива Паланка 6- Радовиш 6- Кочани 15- Пробиштип 1- Пехчево 3- Берово 2- Валандово 3- Виница 3- Делчево 5- Кратово 1- Свети Николе 3- Кичево 9- Ресен 5- Неготино 5.

Во болнички услови починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (75, 89 и 68г), од Крива Паланка (62г), Струмица (64г) и пациент од Штип (78г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 191 оздравени пациенти од:

-Скопје 85-Куманово 12-Дебар 1-Штип 9-Прилеп 7-Тетово 10-Битола 4-Кавадарци 7-Гостивар 5-Гевгелија 4-Крива Паланка 1-Радовиш 5-Кочани 21-Пробиштип 1-Берово 6-Виница 2-Делчево 1-Свети Николе 5-Кичево 2-Ресен 2-Неготино 1.

Досега во земјата се направени вкупно 216.541 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22607, бројката на оздравени пациенти е 16949, на починати е 821, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4837.

Share via
Copy link