fbpx

Нови 163 случаи на ковид-19, двајца нови и во Струмица, нема починати

Во последните 24 часа се направени 1636 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 52
-Куманово 21
-Дебар 2
-Штип 33
-Тетово 4
-Струга 7
-Велес 2
-Битола 5
-Охрид 1
-Кавадарци 4
-Гостивар 17
-Струмица 2
-Кочани 2
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 1
-Свети Николе 3
-Кичево 1
-Ресен 1

Нема починати пациенти.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 69 оздравен пациент од:

-Скопје 41
-Дебар 1
-Штип 10
-Прилеп 4
-Тетово 1
-Велес 3
-Кавадарци 2
-Гостивар 6
-Пробиштип 1

Досега во земјата се направени вкупно 88.179 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9412, бројката на оздравени пациенти е 4940, на починати е 432, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4040.

Share via
Copy link