fbpx

Оздравени 40, а новозаразени 9 лица од Струмица од Ковид-19

 Оздравени 40, а новозаразени 9  лица од Струмица од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 546-Куманово 38-Штип 27-Прилеп 83-Тетово 30-Струга 24-Велес 25-Битола 41-Охрид 32-Кавадарци 18-Гостивар 48-Гевгелија 14-Струмица 9-Крива Паланка 5-Радовиш 7-Крушево 4-Пробиштип 5-Демир Хисар 6-Македонски Брод 3-Пехчево 1-Берово 1-Валандово 3-Виница 3-Делчево 3-Кратово 1-Свети Николе 9-Кичево 28-Ресен 14-Неготино 11.

Починати се 15 лица, шест пациенти од Прилеп (65, 65, 69, 69, 69 и 72г), пациент од Скопје (73г), од Дебар (60г), пациент од Велес (71г), пациент од Битола (64г), од Кавадарци (66г), од Демир Хисар (84г), од Свети Николе (56г), од Кичево (55г) и пациент од Ресен (84г).Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 998 оздравени пациенти од:

-Скопје 402-Куманово 63-Дебар 6-Штип 43-Прилеп 57-Тетово 72-Велес 86-Кавадарци 30-Гостивар 45-Гевгелија 19-Струмица 40-Крива Паланка 9-Радовиш 13-Кочани 34-Пробиштип 11-Македонски Брод 1-Берово 4-Валандово 4-Виница 14-Кратово 9-Свети Николе 19-Неготино 17

Досега во земјата се направени вкупно 316.662 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 56164, бројката на оздравени пациенти е 33892, на починати е 1561, а бројот на активни случаи изнесува 20711.

Share via
Copy link